Takeaway, et fergeselskap uten ferger – og en kontrakt til 177 millioner kroner
Publisert: 23 juli 2026
Noen historier er så utrolige at de nesten ikke virker sanne. Dette er en av dem. Da britiske myndigheter skulle sikre viktige forsyninger før Brexit, endte en kontrakt verdt rundt 177 millioner kroner hos et fergeselskap uten ferger.
I desember 2018 sto Storbritannia foran et mulig Brexit uten avtale. Myndighetene måtte raskt sikre ekstra fergekapasitet for transport av blant annet medisiner og andre kritiske varer dersom landet forlot EU uten en overgangsavtale.
En av kontraktene gikk til det relativt ukjente selskapet Seaborne Freight. Verdien var rundt 177 millioner kroner.
Kort tid etter begynte britiske journalister å stille et enkelt spørsmål:
Hvem er egentlig Seaborne Freight?
Det viste seg raskt at selskapet aldri hadde drevet en kommersiell fergerute.
De eide heller ingen ferger…

No ferries – no problem?
Da internett begynte å grave
Etter hvert begynte journalister og nettbrukere å undersøke selskapet enda grundigere.
De gikk gjennom offentlige registre.
De leste selskapets nettsider.
De lette etter tidligere prosjekter, erfaring og dokumentasjon – og det viste seg at fergeløse Seaborn Freight hadde mer grums i sjøen.
På selskapets nettside var «Terms & Conditions» tilsynelatende kopiert fra en britisk takeaway-kjede. Teksten inneholdt formuleringer som handlet om matbestillinger, pizzaevering og andre forhold som åpenbart ikke hadde noe med internasjonal fergetransport å gjøre.
Oppdagelsen spredte seg raskt i britiske medier og på sosiale medier.
Historien om fergeselskapet uten ferger fikk plutselig en ny dimensjon.
Det handlet ikke lenger bare om manglende skip.
Det handlet om troverdighet.
Etter hvert ble kontrakten kansellert (selvfølgelig).

Alt så klart ut på kartet. Virkeligheten var litt mer komplisert.
Hva kan norske kommuner lære av dette?
Historien om Seaborne Freight er ekstrem. De færreste offentlige anskaffelser ender på forsiden av internasjonale aviser.
Likevel illustrerer den et prinsipp som gjelder i enhver anskaffelse – leverandørkontroll.
Og det handler om å stille de grunnleggende spørsmålene:
- Har leverandøren erfaring med tilsvarende oppdrag?
- Har virksomheten ressursene som kreves for å levere?
- Stemmer opplysningene som er gitt?
- Er dokumentasjonen troverdig?
Noen ganger finnes svarene i kvalifikasjonsdokumentene. Andre ganger i offentlige registre eller andre åpne kilder. Fellesnevneren er at opplysningene må vurderes – før kontrakten tildeles, ikke etterpå.
Det er nettopp dette Finnut er eksperter på.
Abonnere
Meld deg på nyhetsbrevet.